Metformina – skuteczny lek przeciwcukrzycowy


Metformina to jeden z najczęściej stosowanych leków w przypadku cukrzycy typu 2. Oprócz farmakologii, chory musi również zmienić swój styl życia. Lekarze zgodnie przyznają, że to właśnie Metformina jest jednym z najbardziej wszechstronnych leków i można ją stosować od zdiagnozowania pacjenta aż do włączenia insulinoterapii.

Lek ma działanie hipoglikemiczne, a jego substancja aktywna jest pochodzą biguanidu. Historia zastosowania związków aktywnych z tej grupy sięga nawet czasów średniowiecza, gdy w tradycyjnej medycynie stosowano rutwicę lekarską do leczenia właśnie cukrzycy typu 2 pl.wikipedia.org. Po wielu latach badań i wykazaniu działania przeciwcukrzycowego metforminy w 1957 roku, oficjalnie została wprowadzona do sprzedaży w 1995 roku.  Obecnie udowodniono, że Metformina wykazuje również silne działanie zmniejszające ryzyko komplikacji sercowo-naczyniowych.

gummy candies on fork around pastel colors

Lek występuje w postaci tabletek, które należy zażywać doustnie. Metformina występuje w dwóch dawkach, o których wyborze powinien zdecydować lekarz. Słabsza dawka zawiera 500 mg substancji czynnej, natomiast mocniejsza 850 mg. Działanie Metforminy polega na zmniejszaniu stężenia glukozy we krwi oraz utrzymywanie jej poziomu na bezpiecznym poziomie.  Niewątpliwym atutem Metforminy jest wspieranie odchudzania, co okazuje się też sprzyjające walce z cukrzycą pl.wikipedia.org.

Czy stosowanie Metforminy może być niebezpieczne?

Większość pacjentów dobrze toleruje Metforminę, jednak u niektórych osób mogą pojawiać się skutki uboczne o łagodnym przebiegu, do których zalicza się: wymioty, biegunki czy nudności. Jeżeli podczas kuracji lekiem pojawią się inne działania niepożądane budzące niepokój, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Rate this post