Metformina – jak działa i jakie są przeciwskazania


Jak działa Metformina?

Lek po doustnym przyjęciu pozwala spowolnić produkcję glukozy w wątrobie przy jednoczesnym zwiększeniu na zużycie glukozy w cyklu obwodowym. Metformina pozwala także ograniczyć ilość wchłanianej glukozy w przewodzie pokarmowym.

  • Obniża poziom glukozy we krwi
  • Najczęściej stosowany lek hipoglikemizujący
  • Poprawia profil lipidowy
  • Redukuje nadwagę
  • Skuteczny lek w cukrzycy typu 2
  • Stosowany w terapii insulinooporności
  • Metformina to najczęściej stosowany lek w leczeniu cukrzycy typu 2

Dawkowanie Metforminy

Metformina występuje w postaci tabletek zawierających 500 mg substancji czynnej – hydrochlorku metforminy. Pigułkę o takim stężeniu należy przyjmować doustnie dwa razy dziennie podczas posiłków lub bezpośrednio po ich zakończeniu, chyba że lekarza zaleci inaczej. Preparat powinien być uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety cukrzycowej. Po ok. 14 dniach od rozpoczęcia kuracji, lekarz powinien skontrolować poziom glukozy we krwi i ewentualnie zmodyfikować dawkę.  Tabletek Metforminy nie wolno łączyć z alkoholem. Konieczne jest zapoznanie się również z informacjami zawartymi w ulotce preparatu farmaceutycznego.

Nawet podczas stosowania leku, chory jest zobowiązany do kontroli poziomu glukozy we krwi.

flatlay of different kinds of donuts

Metformina – skutki uboczne

Skutki uboczne pojawiają się rzadko i zazwyczaj mają łagodny charakter. Pacjenci najczęściej zgłaszali: zaburzenia układu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty, wzdęcia, ból brzucha i zmniejszenie apetytu. Podczas zażywania Metforminy należy kontrolować poziom witaminy B12 i kwasu foliowego, ponieważ lek osłabia wchłanianie tych związków organicznych.  Do rzadkich skutków ubocznych zalicza się: odczyny skórne, takie jak: wysypka, rumień.

Najgroźniejszym, aczkolwiek bardzo rzadkim działaniem niepożądanym jest tzw. kwasica mleczanowa oznaczająca poważne zaburzenie metaboliczne. Powikłanie to występuje zazwyczaj na skutek zakwaszenia organizmu przez produkowany mleczan oraz kumulację Metforminy.  Skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest hemodializa oczyszczająca organizm z obciążających substancji https://pl.wikipedia.org/wiki/Krew.

Przeciwskazania do stosowania Metforminy

Pacjenci, którzy mają nadwrażliwość na chlorowodorek Metforminy lub inny składnik leku, a także chorzy cierpiący na niewydolność nerek i/lub wątroby  czy zagrożenie zawałem serca nie powinni stosować Metforminy.

Chory jest zobowiązany poinformować lekarza o przebytych i aktualnych chorobach oraz przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty.  Lek nie jest rekomendowany dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Chlorowodorek metforminy może przenikać do mleka matki.

Jeżeli pacjentka, dopiero planuje zajście w ciąże powinna przerwać zażywanie Metforminy i rozpocząć kurację insulinową. Lek podczas stosowania może powodować niedobory kwasu foliowego, co może mieć fatalny wpływ na potencjalny płód. 

Chory jest zobowiązany poinformować lekarza o przebytych i aktualnych chorobach oraz przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty.  Metforminy nie wolno łączyć z: innymi lekami regulującymi poziom glukozy we krwi, glikokortykosterydami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, preparatami przeciwzakrzepowymi. Specjaliści zalecają zachowanie dodatkowej ostrożności w przypadku przyjmowania jednocześnie farmaceutyków zawierających: chinidynę, ranitydynę, wankomycynę czy cymetydynę.

Jak kupić Metforminę przez Internet?

Większość preparatów hipoglikemizujących jest dostępnych w sprzedaży tylko na receptę. W sytuacji, gdy wizyta u specjalisty jest niedogodna lub niemożliwa istnieje możliwość zakupienia Metforminy za pośrednictwem Internetu. Nasi specjaliści po przeanalizowaniu historii medycznej pacjenta podejmują decyzję o bezpieczeństwu i konieczności zażywania farmaceutyku.  Wszystkie leki pochodzą z legalnej apteki, zarejestrowanej na terytorium Unii Europejskiej. Towar wysyłany w dobrze zabezpieczonym paczkach ekspresową wysyłką kurierską. Przesyłki docierają zazwyczaj pod wskazany adres w ciągu 24-48 godzin.

Rate this post