Główne części cygara


Znając budowę wewnętrzną cygara możemy przejść do jego budowy zewnętrznej, czyli poznania najważniejszych części, z których składa się cygaro. Poznanie właściwego nazewnictwa jest ważne, ponieważ w kolejnych artykułach będziemy odnosili się już do konkretnych nazw. 

Budowa zewnętrzna cygara

Trzy podstawowe elementy cygara to: stopa, korpus i głowa. Stopa jest to część, od strony której rozpala się cygaro. Najczęściej w procesie zwijania cygara tą część przycina się, aby cygaro miało długość równą określonemu formatowi. Zdarzają się również modele, w których stopa nie jest przycięta, a liście są po prostu zwinięte. Takie wykończenie jest charakterystyczne dla cygar o kształtach nieregularnych – na przykład perfecto lub presidente.

Zasadnicza część cygara to korpus. Na podstawie jego kształtu, średnicy i długości określa się format cygara. Kształty korpusu mają swoje nazwy – najczęściej spotykany to pajero (podobny do przedstawionego na powyższym rysunku) charakteryzujący się równoległymi krawędziami i zaokrągloną głową. Inny popularny kształt – torpedo – jest podobny do pajero, ale głowa jest w nim spiczasta. Korpusy nieregularne mają cygara w formacie figurados – takie jak wspomniany wcześniej perfecto lub presidente.  Korpus bardzo często jest ozdobiony pierścieniem (często używana jest także nazwa „banderola”).  Pierścień wprowadzony do użycia w XIX wieku, pierwotnie był zwykłym kawałkiem papieru, który miał zapobiegać brudzeniu palców i rękawiczek podczas palenia cygara. Obecnie pełni funkcje estetyczne i informacyjne – producenci umieszczają na pierścieniu swoje logo, informację o marce, formacie i tym podobne.

Ostatnia część cygara to głowa, w przypadku cygar ręcznie zwijanych zakończona tzw. kapturkiem zapobiegającym rozwijaniu się cygara. Głowa to część cygara, którą wsadza się do ust podczas palenia. Kapturek tworzą odpowiednio zwinięte liście wrappera. W cygarach kubańskich lub zwijanych przez Kubańczyków pracujących w innych krajach, kapturek składa się z trzech elementów, co nadaje mu bardzo charakterystyczny wygląd. Aby zacząć palenie cygara w kapturku zamykającym głowę należy wykonać otwór, który umożliwi przepływ powietrza przez całe cygaro – będziemy o tym pisali w kolejnym artykule.

Na koniec jeszcze kilka słów o samych formatach – czyli po prostu rozmiarze cygara. Mają one swoje tradycyjne nazwy i warto je poznać, ponieważ są często używane w nomenklaturze handlowej lub w czasopismach i literaturze. Mają one swoje tradycyjne nazwy i warto je poznać, ponieważ są często używane w nomenklaturze handlowej lub w czasopismach i literaturze

Rate this post