Endometrioza


Endometrioza jest zaburzeniem kobiecego układu rozrodczego. Polega ona na tym, że błona śluzowa macicy, w warunkach prawidłowych wyściełająca macicę, rozwija się również w innych miejscach organizmu. Najczęstszą jej lokalizacją są jajniki, jajowody, jelito grube, zewnętrzna powierzchnia macicy.

Rzadziej błona śluzowa macicy, czyli endometrium, może migrować do płuc i innych narządów wewnętrznych pl.wikipedia.org. Ta niewłaściwie zlokalizowana błona śluzowa odpowiada na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne w okresie cyklu miesiączkowego w podobny sposób, jak endometrium wyściełające macicę. Gdy niskie poziomy hormonów płciowych we krwi powodują złuszczanie się błony śluzowej macicy w postaci miesiączki, tkanka endometrium rosnąca poza jamą macicy również oddziela się od podłoża i krwawi, jednak krew nie ma możliwości odpływu https://pl.wikipedia.org/wiki/Seks_analny.

Występuje obrzęk i odczyn zapalny w tkance otaczającej, często objawiający się bólami o charakterze kurczowym, które nasilają się w późniejszych dniach miesiączki. Gdy kończy się krwawienie miesięczne, ustaje również nieprawidłowe krwawienie z ognisk endometriozy, lecz pozostałości złuszczonej błony śluzowej tworzą tkankę bliznowatą. Sytuacja ta powtarza się co miesiąc, co sprawia, że rozwijające się zrosty uciskają lub otaczają sąsiednie narządy pl.wikipedia.org. Stan stopniowo się pogarsza, nawet jeśli objawy pojawiają się i ustępują.

Rate this post